BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Ayfer YÜKSEL / Yazar
Ayfer YÜKSEL / Yazar
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2018, Pazar 20:08 - Son Güncelleme: 21 Ocak 2018 Pazar, 20:41
Font1 Font2 Font3 Font4Bilimin Coğrafi Sınırı Olamaz

 

Kişisel menfaat ve saplantılarıyla kendi geldiği noktadaki bilim mertebesine de hakaret ederek oluşumundaki yolculuğu unutup oluşacak bilim neferlerinin olası yolculuğundaki yolları kesmeye, karartmaya, set çekmeye, köreltmeye ve küçültmeye çalışanlar bilmelidirler ki sadece ilmin evrenselliğindeki kutsallığı kirletmekle kalmayıp önce insanlığa sonra da millete ve bilim yolundaki tüm gençlere zarar vermektedirler.

 

Milliyetçiliği; sadece siyasi gündemin boş ve hoş takırtılı gürültüsüyle süslemeye çalışanlar, vatan millet Sakarya söylevinde vatan toprağını harita çizgileri içinde tutmaya çalışırken, zannedersem isteklerinin, arzularının, siyasi mertebe beklentilerinin yorucu ve yıpratıcı aşamalarının yarattığı ruhsal yorgunluk nedeniyle genç beyinleri de bu toprağa gömmek istemekte! Tıpkı kökü toprağa sabit bir ağaç gibi.

 

Ama o genelleşme çabası içindeki yorgun bireyler işin şu tarafını düşünmemekte. Hadsizce “ahmak” diye nitelendirilen, ilim ve bilimde sınır tanımayan beyin göçleri için sadece “ağaç” sadece bir betimleme olabilir ancak. Üstelik bütün görkemiyle.

 

Yani…

 

Toprağın verimine göre dallanıp budaklanacak bu genç ağaçlar öyle bir yerde tutunacaklar ki lodoslar, kuzey rüzgârları bükemeyecek bellerini, yaprakları güneşe avuç açarken, diplerine kar suları akacak şırıl şırıl. Yabani sarmaşıklar ememeyecek onların özünü. O büyüyüp gölge sunacak insanlara ama insanlarda sizin gibi baltasıyla girişemeyecek onların köklerine ve o bir sekoya olacak sonunda. Onlarca metre yüksekliğinde, dev kökleriyle toprağı sarmalarken zamana meydan okurcasına.

 

Bireysel menfaatlerin çabasında, kat edeceği yolun şaşkınlığında ve vazgeçilemez iştahında kat ettiği yolu inkâr edercesine geldiği mertebeye hakaret ederek leke süren menfaat şaşkını kişi veya kişilere onlara sunulan milli emeği, maddi ve manevi tüm olanakları sade bir vatandaş olarak helal etmemekteyim.

 

Vatanını bırakıp vatanım dediği ülkemde bulduğu olanaklarla yurtdışında değişik ülkelerde eğitimini güçlendirip, aynı zamanda yurtdışında değişik üniversitelerde çalışmalarını yürütüp sonradan geldiği yolu inkâr edip Türk Gençliği için bilimin sınırlarını çizip hadsizce, riyakârca onları yanlışa yönlendiren kişi veya benzer kişiler bilmelidirler ki: Türk Gençliği yanlışı ve doğruyu ayırt edebilecek bir beyin gücüne sahip oldukları gibi, aynı zamanda onları aç kurtların eline bırakmayacak bilinçli, milli, soylu, asil, dirayetli, uzağı gören, asla pes etmeyen ailelerinin gözetimi altındadır.

 

Herkes bilmelidir ki gündemin kısırlığına mahkûm olup yarınların stratejisinde sınıfta kalan hiçbir devlet, millet veya topluluk daimi var oluşa sahip olamaz. Hangi konuda olursa olsun yapılacak siyasetin aklın yolundan geçmesi gerekliliği asla inkâr edilemez. İnsanı; dünyadaki bilimden bir haber olan hiçbir ülke çağdaş dünyada güvenilir bir konumda olamaz.

 

Bu yüzden!..

 

Ülkesini seven bilim aşığı ve bir anne olarak genç beyin neferlerine diyorum ki:

Siz bir ağaç değilsiniz ama bir sekoya kadar güçlü olabilirsiniz.

Bilimin peşinde koşarken dünyanın neresinde olursanız olun yüzümü ak edensiniz.

Yolları kısaltan, dağları aşan, damar damar dünyaya yayılan bizim güçlerimizsiniz.

Ve eminim ki hiçbir zaman geldiğiniz bilim boyutunda bireysel menfaat şaşkınlığına düşüp kendinizi rezil etmeyeceksiniz.

Çünkü…

Bilime sahip olmak en büyük menfaattir zaten. Yeter ki kalbiniz gözlerinizi karartmasın.

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN