ÖNE ÇIKAN HABERLER

Bento’nun Eskiz Defteri – John Berger
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018, Pazartesi 13:51 - Son Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi, 13:51
Font1 Font2 Font3 Font4Bento’nun Eskiz Defteri – John Berger
Zambaklar kahin gibidir. Şaşırtıcı oldukları kadar, sükunet vericidirler.

John Berger’in bu eserinde, Yahudi cemaatince aforoz edilen, Hollandalı filozof Baruch (Bento) Spinoza’nın hayatına kısa bir bakış atıyoruz. Hayatı boyunca resim yapmaktan zevk alan Bento, yanında sürekli bir eskiz defteri de taşırmış. Ölümünün ardından, mektupları, eşyaları, el yazmaları, notları kurtarılmış fakat eskiz defteri bulunamamış. Berger, filozofun eskiz defterini bulmayı hayal ederek, gözlemlediklerine onun gözüyle bakabilmek istemiş. Sonrasında ise hediye gelen bir eskiz defterine çizimler yapmaya başlamış. 

 

Kitapta sadece Bento ile ilgili çizimler ve notlar haricinde, Ethica’dan alınmış notlar ve alıntılarda mevcut. Örneğin aşağıdkai paragraf etkileyici olduğu kadar üzerine düşünülesi bir fikir.

 

“Bütün varlıklar tanrının kudretine bağlıdır. Varlıklar farklı şekilde oluşmuş olsalardı, Tanrı’nın mutlak iradesinin de farklı şekilde olması gerekirdi. Ama Tanrı’nın iradesi olduğundan farklı şekilde olamaz ve biz bunun böyle olduğunu Tanrı’nın mükemmelliğinden yola çıkarak açıkça kanıtlamıştık. O halde varlıklar da farklı şekilde olamazlar. Açıkça ifade ediyorum ki, her şeyi en başından Tanrı’nın kayıtsız iradesine tabi kılan ve her şeyin Tanrı’nın keyfine bağlı olduğunu kabul eden bu düşünce, Tanrı’nın her şeyi iyilik olsun diye yaptığını kabul edenlerin düşüncesiyle kıyaslandığında gerçeğe daha yakın”
Ethica, 1. Bölüm XXXIII Önerme II. Not

Etkileyici paragraflardan biri de zambak ile ilgili olan aşağıdaki paragraftı;
“Her bahar zambaklar açmaya başlayınca bir emre itaat edercesine onların resmini yaparım.Böylesine buyurgan başka bir çiçek yoktur. Belkide taç yapraklarının açılış tarzıyla ilgli bir şey bu, adeta önceden basılmış gibi.Zambaklar kitap gibi açılır. Aynı zamanda mimarinin en küçük en mükemmel yapı sanatı örneğidir. İstanbul’daki Süleymaniye Camii’ni düşündürürler bana. Zambaklar kahin gibidir. Şaşırtıcı oldukları kadar, sükunet vericidirler.”

Eskiz defteri okur gibi okuduğunuz bu eserde anlatılmaz, yaşanmalı satırlardan bolca bulunuyor. Bu sebeple daha fazla yazarak anlatmak yerine okumanızı tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!