ÖNE ÇIKAN HABERLER

‘Başarılı Çocuk’ Yetiştirmenin Bilimsel Yolları
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017, Cumartesi 01:58 - Son Güncelleme: 30 Eylül 2017 Cumartesi, 01:59
Font1 Font2 Font3 Font4‘Başarılı Çocuk’ Yetiştirmenin Bilimsel Yolları
New York University School of Medicine araştırmacıları şöyle diyor: Anneleri ya da babalarının kitap okuduğu bebekler, ileriki yaşlarda daha iyi konuşuyor, okuyabiliyor, dil yetenekleri artıyor.

Çocuklarınıza “Ne istersen olabilirsin” demeyin, akşam yemeğine birlikte oturun, internet ve sosyal medyadan uzaklaşabileceği zamanlar yaratın, onlara kitap okuyun, onları seyahat etmeye teşvik edin… Harvard Üniversitesi ve çeşitli araştırmalardan toplanan sonuçlara göre, başarılı çocuklar yetiştirmeye dair ‘bilimsel’ tüyolar, özellikle anne ve babalar için…

 

Her anne baba, çocuklarının başarılı olmasını ister. İyi bir eğitim almasını, hayatın her alanında zorluklara karşı göğüs gerebilmesini, başarısızlık anlarında tekrar ayağa kalkmayı bilmesini ister. Tüm bunları yaparken de çocukları çok sıkmamak, baskıcı olmamak da işin püf noktalarından… Peki bilimsel araştırmalar ve akademisyenler bu konuda neler söylüyor? Kısaca göz gezdirelim.

 

Birlikte Akşam Yemeği Yiyin

Türk filmlerinde veya dizilerinde ana plan çekimlerden biridir, akşam yemeğinde ailenin bir arada olması… Birlikte yemek yenir, konuşulur, o gün yaşananlar anlatılır. Harvard Üniversitesi ile çalışan bir sosyal hizmet kuruluşuna göre haftada beş kez aileleriyle birlikte yemek yiyen çocuklar, okulda daha başarılı oluyor, kendilerine güveniyor; üstelik obezite ve depresyon riskinden uzaklaşıyor.

 

 

 

Gelecekte Altın Çağını Yaşayacak Mesleklere Yönlendirin

Pazar araştırmaları üzerine çalışan C+R Research ajansının dört yüz genç üzerinde yaptığı bir ankete göre genç ABD’liler, gelecek yıllarda yapılması gereken işlerle ilgilenmiyor. Yeni nesil daha çok müzisyenlerden, sporculardan, video oyunu tasarlayanlardan ilham alıyor. Ve ne yazık ki bu meslekleri yapanlar, nüfusun yalnızca yüzde 1’lik kısmını oluşturuyor. Oysa örneğin, sağlık sektöründeki meslekler gelecekte altın çağını yaşayacak. Dolayısıyla çocukları meslek seçiminde ‘zorlama’ değil de belki de ‘yönlendirme’ daha iyi bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

 

Ekrandan Uzaklaşacağı Zamanlar Yaratın

Tabletten, akıllı telefondan onları tamamen uzaklaştırmak, bu cihazları yasaklamak mümkün değil ama elektronik aletlerden biraz olsun uzaklaşabileceği bir zaman yaratmak da elinizde. Uzmanlar özellikle 2-5 yaş grubunun günde en fazla bir saat ekran başında olmasını tavsiye ediyor. Daha ileriki yaş gruplarındaki çocuk ve gençler için ise bu cihazların olmadığı alanlar yaratmak mümkün; yemek masasında telefon olmayacak, otomobilde tablet kullanılmayacak gibi…

 

Onlara Seyahat Etmeyi, Yeni Yerler Keşfetmeyi Sevdirin 

Birlikte tatile çıkmanız ya da okul organizasyonlarıyla seyahat etmesi, çocuğunuzun ufkunu açacak. Çocukların ve gençlerin, yurtdışı seyahatlerine çıkması, yeni yerler keşfetmesi uzmanların ebeveynlere tavsiyeleri arasında başı çekiyor.

 

Çalışmaya Teşvik Edin

Yurtdışında sıkça görülür ama Türkiye’de “Sen önce okulunu bitir de sonra çalışırsın” denir. Oysa ki kendi harçlığını çıkarabilir; ister aile işinde ister basit part-time bir işte… Çocuğunuza çalışmanın, alın terinin anlamını öğretin.

 

Çalışan Annelerin Çocukları Daha Başarılı

Harvard Business School araştırmacılarına göre, çalışan bir annenin kız çocuğu daha becerikli ve ekonomik özgürlüğünü kazanma konusunda da daha hırslı oluyor.

 

Haz Duygusunu Ertelemeyi Öğretin 

“Ben o an istedim, yaptım, yedim, vs…” Bu sözler, bir yetişkine ait olduğunda sorun var demektir çünkü eğer obezite riskiniz yüksek olduğu halde her gün baklava yerseniz, “Ben istedim, yedim” demek olgunluk belirtisi değildir. Çocuklarınızı -onlar sevmese bile- ileride onlara yararlı olabilecek hobiler edinmesi için teşvik edin. Unutmayın ki başarılı sporcular, müzisyenler, iş adamları, sanatçılar, vs. hayal ettikleri yerlere sıkı bir disiplin ve kararlılıkla geldi. “Ben çok yoruldum, bittim, daha fazla koşmayayım” diyebilir miydi Usain Bolt?! “No pain, no gain” yani acı yoksa, başarı da yok!

 

Çocuklarınıza Kitap Okuyun

New York University School of Medicine araştırmacıları şöyle diyor: Anneleri ya da babalarının kitap okuduğu bebekler, ileriki yaşlarda daha iyi konuşuyor, okuyabiliyor, dil yetenekleri artıyor. Küçük yaşlarda edinilen kitap okuma alışkanlığı da bir çocuğun tüm hayatını olumlu yönde etkiliyor. Sadece eğitim ve öğretimde değil iletişimde, insan ilişkilerinde de diğer çocuklardan bir adım önde oluyorlar. Burada ‘zorlama’dan söz etmiyoruz, kitap okumayı sevdirmekten söz ediyoruz.

 

Bırakın, Başarısızlığı da Öğrensin 

Parenting in the Real World: The Rules Have Changed (Gerçek Hayatta Ebeveyn Olmak: Kurallar Değişti) adlı kitabın yazarı, klinik psikolog Dr. Stephanie O’Leary’ye göre bir çocuk -hangi yaşta olursa olsun- için başarısızlık iyidir! Çünkü gerçek hayatta karşılaşacağı diğer başarısızlıklarla, olumsuzluklarla mücadele etmeyi öğrenir. ‘Düşmek’ten korkmaz, ayağa nasıl kalkacağını öğrenmiş olur, mücadeleci olur. Eğer her düştüğünde siz onun elinden tutarsanız, ona güvenmiyorsunuz demektir. Özgüveni gelişemez, diğer başarısızlıklarında da hep sizi arar.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!