BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
  Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
 • Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
  Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
 • Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
  Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
 • AYASOFYA TÜRKÜSÜ
  AYASOFYA TÜRKÜSÜ
 • Tüm dualar Mirac’a..
  Tüm dualar Mirac’a..
 • Corona / Wuhan Virüsü
  Corona / Wuhan Virüsü
 • AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
  AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
 • SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
  SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
 • Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
  Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
 • Bensiz Kaçış
  Bensiz Kaçış
YAZARLAR

İlhan AKSU / Edebiyatçı - Yazar
İlhan AKSU / Edebiyatçı - Yazar
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2020, Cumartesi 21:08 - Son Güncelleme: 7 Mart 2020 Cumartesi, 21:08
Font1 Font2 Font3 Font4AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK

Azılı çağdaşlar… Seküler çocukların ölünmüş agnostları…  Kendi benliklerini unutanların sığınağı oryantalist operalar…

Dingin çılgınlığı çağdaşlık zannedip hüviyetlerimizi batının kütleler halinde biriktirdiği oryantalist mekânlarda lisanımıza gebe bıraktık.

Milli kimliğin hüviyetinde barındırılan saadet duygusunu, kimilerimiz çağdaşlık adı altında bir tabloda, kimilerimiz ise bir Fatma’nın Eli`nde aradı. Ne kadar çok hüviyetimizden geçtiysek, o kadar çağdaş kaldık.

Ne için çağdaş olmayı seçtik?

Çağdaşlık, kendi kimliğimizde olanları silüetimize yansıtabilmekti. Üstümüzde yığılı bir âti, âti-yi millet…

Memleket dolusu ahiden bir ah çıkaramadıkça prangalar eskitir ervahlar sürüsü. “Kadısız köyün imamı çam ağacıdır” cümlesinin âtiye pranga eskittiği âhiyi göremedik.   Duaya kalkan ellerimizi, kendi bedenimizden ihya ettiysek de ağzımızdan dökülen sözleri hüviyetimizde bulamadık, unuttuk. Evet, dualar evrenseldi; fakat ictiması farklıydı. Bizler, ictimayı unuttuk. Bizler, mezarlarımızın kenarlarına diktiğimiz çam ağaçlarını dinimize bağlamadıkça yarının geçmişini “Bâtıl” saydık, bir başka deyişle ise;  âtıl bir gelenek, oryantalist çağdaşlık; lâkin,ikincil bir yobazlığı barındıran çağdaşlık. Kendi benliğimizden hâle dönüşen her bir hareketi, inancımıza bağladıkça “Bâtıl”ı ibadet saydık. Hâlbuki kendimiz “Bâtıl”ın içinde koca bir yobazdık, fark edemedik. Çünkü hüviyetlerimizi bir çam ağacının gölgesi altında âtide buluşmak umuduyla salıverdik. 

Çağdaşlık, ne şimdiki bedenlerin taşıdığı ervahlardan dökülen sözlerin eksiltililmiş hali, ne de toprağa hürmet eden balçık yığını.

 Bedenler üstünde taşıdığımız ervahın, kelimeler arasından düşürdüğü sesler bıkkınlık değildi; onlar, hüviyetimizin âti taşlarıydı. Ana rahmine düşürdüğümüz balçık tohumuna hürmeten büyüyen değildi çağ dışılık.

Çağdaştık bedenlerimize diktiğimiz elbiseler boyunca, çağdaştık ağzımızın çuvalını açtıkça. Fakat Saind Simoncu geleneğin bizlere dikmiş olduğu kalıplara sığmaya çalıştık. Kendi hüviyetimizin barındırdığı kalıpları çağ dışılık saydık. Masal kahramanlarının bürdesine salıverdiğimiz hüviyetimizin çağdaşlığını unutur olduk, alay eder olduk. Miras diye küplere tıkıştırıverdiğimiz hüviyetimizi, “Bâtıl”ın süpürgeleriyle toz buz ettik. Hayâlarımızı örten şalvarı, “Bâtıl”ın donlarıyla örtü verdik; anadan doğma üryan lisanımızı, “Bâtıl”ın keyfiyetine bıraktık; kalıplara sokamadan “Bâtıl”ın kalıplarına sığdırıldık.

 

Köroğlu dururken Robin Hood`u çağdaş, asil saydık. Hâlbuki biz de hürdük, biz de asildik, biz de adaletliydik; ama biz, bir kere niyet etmiştik “Bâtıl”ı çağdaş, kendi hürriyetimizi çağ dışı görmeye. Bu yüzden lisanımıza doluşturduğumuz başka başka kimlikleri sahiplendik.

 

Bâtıl, ne Batılıdır ne de Doğulu; pusulası şaşmış izcinin kendini arayışıdır.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN