ÖNE ÇIKAN HABERLER

Artvin’de Kitap Görünümündeki Kütüphane Hizmete Başladı
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2018, Perşembe 22:57 - Son Güncelleme: 22 Mart 2018 Perşembe, 22:57
Font1 Font2 Font3 Font4Artvin’de Kitap Görünümündeki Kütüphane Hizmete Başladı
Artvin'deki Çoruh Üniversitesi kitap görünümünde şahane bir kütüphaneye kavuştu!

Bu zamana kadar dünyanın çeşitli yerlerinden kütüphane haberleriyle karşınızda olduk. Birçoğu tasarımı  ve yenilikçi yapısıyla konuşulmayı oldukça hak ediyordu. Kimisi de içeriğinin zenginliğiyle ağzımızın suyunu akıtıyordu. Nihayet heyecan verici tasarımıyla bir kütüphane haberini de ülkemiz topraklarından yapabildiğimiz günleri gördük.

 

Artvin’deki Çoruh Üniversitesi artık kendi sıra dışı kütüphanesine sahip! Üniversite bünyesindeki bu kütüphane, üç kitabın masa üzerine konumlandırılmış görünümüyle dikkat çekiyor. Yapımına 2015 yılında başlanan bina, 12 milyon liraya mal olmuş.

 

37 bin 576 adet basılı yayın bulunan kütüphanede; CD, DVD gibi kitap dışı materyal sayısının ise 92 olduğunu ifade edildi.

 

“Merkez kütüphanede personel ve öğrencilerimizin herhangi bir mekandan erişebilecekleri 39 online veri tabanı aracılığı ile 53 bin 492 elektronik dergi, 4 milyon 163 bin 792 elektronik kitap, 4 milyon 151 bin 418 uluslararası tez, 100’ün üzerinde ülkeden 3 bin 597 gazete ve 3 bin 894 popüler dergi bulunmaktadır. Bu elektronik kaynaklara bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak mümkün.”

 

“Kitap şeklinde dizayn edilmiş bir kütüphane. Bu, görsel anlamda şehrimize ve üniversitemize değer katıyor. Buradakinin benzeri olmasa da son zamanlarda bu tarzda inşa edilmiş kütüphanelerimiz giderek artıyor. Bizim amacımız buradaki öğrencilerimizin memnuniyetini artırmak. Ders çalışma, kaynaklara ulaşma, veri tabanlarına ulaşma imkanlarını artırmak. Bu anlamda kütüphanemiz büyük önem taşıyor. Milli Eğitim ve Valilik ile yapacağımız anlaşma çerçevesinde burayı Milli Eğitim bünyesindeki öğrencilerimize de açmak istiyoruz.”

Dileriz başta üniversitelerimiz olmak üzere kütüphanelerimiz hem tasarım hem de içerik anlamında bu şekilde gelişmeye devam eder.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!