ÖNE ÇIKAN HABERLER

Araştırmacı Yazar Serdar Bozdoğan ile Röportaj
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2017, Pazar 23:42 - Son Güncelleme: 8 Ekim 2017 Pazar, 23:43
Font1 Font2 Font3 Font4Araştırmacı Yazar Serdar Bozdoğan ile Röportaj
Yazarlık benim için düşünülmeyeni düşünmek, görülmeyeni görmek, duyulmayanı duymak...

S. Serra Erdoğan : Merhaba, ilk olarak kendiniz hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

 

Serdar Bozdoğan : Kahramanmaraş’ta doğdum. Ankara’da “Ting-Tang” çalışmalarını yürüten ve bu çalışmalarda aktif görevler üstlenen birisiyim.  sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, uluslar arası ilişkiler ve güvenlik bilimleri konulu çalışmaları yürütmekteyim.  Danışmanlık hizmeti veren, özel bir kuruluş olan KAFKASSAM’da (Kafkas Stratejik Araştırma Merkezi) Stratejist olarak faaliyet yapmaktadır. Öte yandan Eğitim ve Rehberlik, Madde Bağımlılığı ile Mücadele, konulu projelerde yönetici ve Proje Koordinatörlüğünü görevini yürüterek ülkeme, milletime ve devletime hizmet etmekteyim.

 

S. Serra Erdoğan : Sizce yazarlık nedir? 

 

Serdar Bozdoğan : Yazarlık benim için düşünülmeyeni düşünmek, görülmeyeni görmek, duyulmayanı duymak ve hepsini bir teori ünitesinde toparlayıp stratejiye dönüştürerek rasyonel biçimde kaleme almaktır.

 

S. Serra Erdoğan : Hayatınızda en fazla iz bırakan olay veya durum nedir?

 

Serdar Bozdoğan : Geçmiş yıllarda yurt dışı eksenli başlayıp yürüttüğüm bir araştırma çalışmasında hazırladığım raporun ilgili siyasi görevlinin bilgi eksikliğinden dolayı anlamamasından kaynaklanmış olsa gerek çalışmanın yok sayılıp rafa kaldırılması ile bu konuyu kaleme almam gerek diye düşünmüştüm. Nitekim aynı çalışma ileriki yıllarda zaruri ihtiyaç olarak devlet politikası haline geldi. Bunun vaktinde anlaşılmaması bende çok büyük bir düşünce oluşturdu. Sanırım bu hayatımda iz bırakan en önemli olay oldu.

 

S. Serra Erdoğan : Kitabınızı nasıl yazmaya karar verdiniz ?  Kitabınızın içeriğinden biraz bahseder misiniz ?

 

Serdar Bozdoğan : Kitap aslında fizibilitesi yapılmış, saha analizi gerçekleştirilmiş ve uygunabilirliği hususunda teorik gözlemleri oluşturulmuş proje halindeydi. Bunun akademik lisan içerisinde şekil uygulamaları ile anlaşılmadığını gördüğümde en iyisi bunu kitaba çevirmek diyerek düşündüm. Kitap tam olarak devlet sistemi ve teşkilat stratejisinin milli politikalar eşliğinde günümüz koşullarına uyum sağlayacak nitelikte nasıl dönüşüm sağlaması gerektiği konusunu içermektedir.

 

 

 

S. Serra Erdoğan : Hayal gücünüz çok geniş ve renkli olmalı. Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

 

Serdar Bozdoğan : Evet, hayal gücüm çok geniş ve çok renklidir. Düşünüp akıl yürütmeden beni anlamak gerçekten zordur. Bu yüzden herkes ile arkadaş ama yalnızca düşünen insanlar ile dost oluyorum. Bu değer niteliğinin insan fıtratında var olması yaratılışı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

 

 

S. Serra Erdoğan : Yazarken olmazsa olmazlarınız var mı? ( örn. çay-kahve içmek gibi )

 

Serdar Bozdoğan : Yazarken olmazsa olmazım öncelikli olarak sükûnet ve yalnızlıktır. Benim içimdeki bana ulaşıp onun ile uzlaşarak biz olarak konuyu değerlendirip önce zihnimde krokisini çizip daha sonra kalemin aşka gelerek mısralara dökülmesidir.

 

S. Serra Erdoğan : Bir yazar için zaman ne demektir?

 

Serdar Bozdoğan :  Bir yazar için zaman aşktır. Yer yüzündeki en kıymetli hazinedir. Asla boş geçirilmemesi gerekilen eşsiz bir nimettir.

 

S. Serra Erdoğan :  Günlük hayat kaleminizi nasıl etkiliyor?

 

Serdar Bozdoğan :Hayatın zorlukları ile yaptığım iş arasında büyük bir ayrım vardır. Ofise girdiğimde dert, sıkıntı, tasa, borç, ihanet vb. bütün olumsuzlukları kapıda bırakır içeriye huzur ile girerim. Genelde günlük hadiseler ile değil gelecek tasavvuru içerisinde acaba ne olacak, nasıl olacak, nerde olacak, neden olacak ve kim yapacak diyerek 5N1K sorgulamaları ile konuya haiz teoriler oluşturup onları saha incelemesi ile stratejiye döken birisi olduğum için günlük hayat aslında pek umurumda olmaz. Çünkü ben günde değil yarında ve yarından sonrasında ilerlemeyi arzularım.

 

S. Serra Erdoğan : Ufukta yeni bir kitap var mı?

 

Serdar Bozdoğan : Evet. İlk kitabın sonunda devam edecek dediğim için mutlak suret ile devamı gelecektir.

 

S. Serra Erdoğan : Bir yazar olarak okuyucularınıza mesajlarınız nelerdir?

 

Serdar Bozdoğan :Duygu ile değil akıl öncelikli okumalar yapıp daha sonra duygu ile tartarak değerlendirip ne anladım diyerek sonuca varmalarını tavsiye ederim.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!