ÖNE ÇIKAN HABERLER

Albert Camus’nun 1942’de yayınlanmış kitabı Yabancı…
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2017, Cumartesi 00:11 - Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi, 00:11
Font1 Font2 Font3 Font4Albert Camus’nun 1942’de yayınlanmış kitabı Yabancı…
Bazen siz de kendinizi etrafta olup biten şeylere biraz 'yabancı' hissediyorsanız, okuyunca kendinizi bulacaksınız.

İnsanın varoluşunu, yaşadığı dünyaya, etrafındakilere, kendine ve duygularına yabancı bir insan üzerinden sorguladığımız albert camus romanı. 
 

Roman kahramanı Meursault çoğumuzun duygusuz olarak niteleyeceği bir karakter. Ne olursa olsun her şey onun için bir. Yaşadığı dünyaya bir anlam yüklemek onun için saçma. Merdiveni çıksa da bir, çıkmasa da bir. Marie ile evlense de bir evlenmese de bir. Nasıl olsa bir gün öleceğiz diyerek idamını kabullenmiş bir karakter, bu tutuma rağmen yaşamını düşündüğünde mutlu olduğu çıkarımını yapabilir aynı zamanda.
 

Peki varoluşçuluk bunun neresinde? Albert Camus varoluşçu olduğunu söyleyenlere şiddetle karşı çıkan bir insan. Varoluşçuluğa değdiği tek nokta sisifos döngüsündeki gibi yaşamın saçma ve anlamsız olduğu. Ayrıldığı nokta ise yaşamın saçmalığını bile bile sorgulamanın da saçma olduğu. Yapmamız gerekenin sadece yaşamak olduğu ve yaşarken mutlu olmak gerektiği.

Albert camus'nün yabancı'da bize söylemek istediği 'insan bir gün öleceğini bile bile yaşamalı mıdır? Evet yaşamalıdır ve hatta mutlu olmalıdır. Hem de sorgulamadan mutlu olmalıdır.' Çünkü; mutluluk bir yerde ve her yerde, hiçbir şey beklemeden dünyayı ve insanları sevmektir.
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!