ÖNE ÇIKAN HABERLER

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ne Zaman Başlıyor?
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2022, Pazar 09:40 - Son Güncelleme: 3 Temmuz 2022 Pazar, 09:44
Font1 Font2 Font3 Font459. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ne Zaman Başlıyor?
Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya'nın en köklü film festivallerinden biri, Türkiye'nin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir. Festival, 2005 yılından bu yana Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla gerçekleşmekte; festival programı içinde uluslararası yarışma bölümü de yer alıyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 59'uncusu 1-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Muhittin BÖCEK'in yaptığı açıklamaya göre, festivalde ‘Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması’ da düzenlenecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması'nın amacının edebiyatın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ederek, yapımcıların yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunmak olduğunu açıkladı.

 

Sinema tarihindeki ‘Susuz Yaz’, ‘Anayurt Oteli’, ‘Gizli Yüz’, ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’, ‘Zübük’, ‘Adı Vasfiye’, ‘Hakkari'de Bir Mevsim’, ‘Karılar Koğuşu’, ‘Hababam Sınıfı’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Vurun Kahpeye’ ve ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ gibi birçok önemli filmin edebiyat uyarlaması olduğuna işaret eden Böcek, sinemaya güçlü senaryolar kazandıracak böylesi yarışmanın ülkede ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından düzenleneceğini belirtti.

 

Geçen Sene 58. Düzenlenen festivalin En İyi Filmi; Ferit Karahan’ın yönettiği "Okul Tıraşı" olmuştu.

 

Festivale geçen sene; Emin Alper, Ahmet Sesigürgil, Ayfer Tunç, Gaye Su Akyol, Hazal Kaya, Muhammet Uzuner, Senem Tüzen, Öykü Karayel, Tunç Şahin, Didem Pekün, Pelin Esmer, Pınar Öğünç, Demet Evgar, Şerif Sezer, Derya Alabora, Gülsen Tuncer,Engin Ayça, Nihal Yalçın, Ekin Koç, Hare Sürel, Ushan Çakır, Tamer Karadağlı, Erkan Petekkaya, Kerem Fırtına, Birol Güven gibi sinema dünyasından çok sayıda isimler katılmıştı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!