BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Sümeyra Yolcu
Sümeyra YOLCU
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2018, Pazartesi 02:51 - Son Güncelleme: 8 Ocak 2018 Pazartesi, 02:51
Font1 Font2 Font3 Font44T KURALI (Tevekkül-Tefekkür-Teşekkür-Tebessüm)

Mutluluk neydi? Vefa Fatih’te bir semt, mutluluk bir film adı mıydı? Ne idi sahiden mutluluk…  Tarih boyunca yapılan yaşanan olaylar, duygular, düşünceler aklımıza gelebilecek ne var ise mutlu olabilmek için gerçekleşmiştir. Günümüzden de geleceğe bu sürüp gidecektir.

 

Mutluluğun tanımını yapmaya çalışarak sizleri de kendimi de yormayacağım. Çünkü mutluluk herkese göre değişen anlamı olan subjektif bir kelimedir. Misal verecek olursam nefes almakta zorluk çeken bir kimse için rahatça nefes almak büyük bir mutluluk kaynağı iken müziğe karşı yoğun bir ilgisi olan birisi için de konservatuara girmek büyük bir mutluluk kaynağıdır. Ne yaparsak herkes için anlamı farklılaşan mutluluğun nasıl elde edebiliriz? Sizlere kişisel gelişim kitaplarında yazdığı gibi mutluluğa ulaşmak için sayfalarca kural yazmayacağım.  Başta şunu söylemeliyim ki sonu olan Bu dünyada sonsuz bir mutluluk yaşamayacağız. Bu gerçeği kabul ederek kendimce mutlu olabilmemiz için güzel kelimeler belirledim. Birbirine zincirin halkası gibi bağlı olan bu kelimeler ise şunlardır:

 

Tevekkül

   Tevekkül, elinden gelen çabayı ortaya koyduktan sonra Allah’a teslim olmak demektir.  Hayat içerisinde çok şey planlarız, isteriz, planladığımız onca şey arasında belki bir tanesi olur, sonra da ama ben böyle olsun istememiştim diyerek hayıflanırız. Olmasını istediğimiz durum için gereken çabayı sarf ettik mi diye sorgulamayız. Diyelim ki elimizden gelen çabayı gösterdik ve yine isteğimiz gerçekleşmediyse de kendimizi derbeder hissederiz. Bizi bu durumdan kurtaracak tek bir şey var ki o da Ona teslim olmaktır. Mütevekkil olduğumuz vakit, şer gibi gördüğümüz olayın içindeki hayrın elbet bir gün ortaya çıkacağını biliriz. Velhasıl çaba gösterdikten sonra kadere teslim olmak bizim kederden emin olmamızı ve mutluluğa kapı aralamamızı sağlar.

 

Tefekkür

Tefekkür, insanın kendini, çevresini hayretle incelemesi, her şeye ibret gözlüğünü takarak bakması olağan gördüğümüz her şeyin arkasındaki olağanüstülüğü fark etmek demektir. İnsanı insan yapan diğer canlılardan ayıran en önemli faaliyet olan düşünmektir. Düşünen kendini sorgulayan insan, gaflet içerisinde bulunmaktan arınıp, şikâyette bulunmaz. Makro âlemden mikro âleme kadar gördüğümüz göremediğimiz varlıkların yapısını, oluşumunu düşünmek Allah’ın büyüklüğünü idrak etmemizi, muntazam düzenin bir düzenleyicisi olduğunu kavrayıp imanımızı kuvvetlendirmemizi sağlar. İnsanların kendi hatalarını düşünmesi de tefekkür içindedir. Bu kadar nimet karşısında bizim hatada bulunduğumuz zamanları dozunu ayarlayarak düşünmemiz bize anlık mutsuzluk yaşatsa da hatalarımızdan ders alıp, utanıp kendimizi iyi işler yapmaya sevk etmemizi sağlayan tetikleyici güç olur.

 

Teşekkür

Şükür kelime kökünden gelen teşekkür kelimesi yapılan iyiliğe karşı kıymet bilmek demektir.  Yapılan bir iyiliğe karşı teşekkür etmek aslında yaratılmışların özünde bulunan bir özelliktir. Örneğin; susamış bir köpeğe su verdiğimiz zaman bize hal diliyle teşekkür eder. Teşekkür konusunda cimri davranan biz insanoğlu mutsuz olmamızın sebeplerinden birinin bu olduğunu bilip çok şey kaçırdığımızın farkında olsak yine böyle davranır mıyız? Verdiği sayısız nimete karşı Allah’a şükretmek bizim daha mutlu, sabırlı, metanetli olmamıza vesile olur. Allah’a, insanlara teşekkür etmenin içimizde oluşturduğu mutlulukla etrafımıza ışık saçar bulunduğumuz yeri aydınlatırız. Yaşadığımız yer şehrin varoş denilen mahallelerinden biri olsa bile biz orayı yaşanacak hale getiririz. Fakat teşekkür etme konusunda cimri davranıp her şeyden şikâyet edersek gözümüz kalbimizden geçene göre etrafını seyrettiğinden mütevellit isterse en lüks saraylar da yaşayalım yatlarımız katlarımız olsun asla mutlu olamayız.

 

Tebessüm

  Tebessüm kelimesini yazarken tebessüm etmeyen kimse yoktur sanırım. Yazarken bile bizi mutlu eden gülümsemeyi hayatımızdan çıkarmamalıyız. Çok küçük bir mimik olan gülümsemeye dinimiz sadaka sevabı vermişse oturup tekrar tekrar tefekkür etmek gerekir.  Saatlerce konuşup bir türlü tatlıya bağlanmayan konuşmaları tatlıya bağlayan minik bir hareket olan tebessüm karanlık odayı aydınlatan güneş ışığına benzer ve mutlu olmamızı sağlayan en önemli etmenlerden biridir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN