BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

Seçkin ÇAKMAK
Seçkin ÇAKMAK
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019, Salı 20:59 - Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı, 20:59
Font1 Font2 Font3 Font42019 Seçim Analizi

 

28 Haziran 2018 tarihli 2018 seçim analizi başlıklı yazımın sonunu şu paragraf ile kapatmıştım; ‘’2019 Yerel seçimlerinde siyaset nasıl şekillenecek ilerleyen zamanlarda meydana çıkacaktır. Ancak hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı ve Cumhur İttifakını çok zorlu konuların beklediği özellikle ekonominin ana gündem maddesi olacağı kesindir.’’

Yazdıklarımla aynı şekilde örtüşen gelişmeler oldu ve 2019 yerel seçimlerinde siyasetin yeniden şekilleneceği ortaya çıktı. Ak parti yerel seçimlerde, kalesi olarak tabir ettiği ve Recep Tayyip ERDOĞAN başarı hikayesinin başladığı İstanbul’u az bir farkla kaybetti. Başkent Ankara’yı ise açık ara farkla kaybetti. Her ne kadar seçimlerde hile veya hırsızlık olduğu dile getirilse de bunun tam anlamıyla sonuçları değiştirecek ölçüde gerçekçi olmadığı açık ve nettir.

Kimse iktidar partisinin bürokratik olarak altın çağını yaşadığı bir zamanda aleyhine hile veya hırsızlık vakasının gerçekleşeceğine inanmıyor. Haliyle bir kısım geleneksel ve sosyal medyada ki fanatikler abartılı söylemleriyle sadece kendi taraftar kitlesini bu ağır yenilgi karşısında ayakta tutmaya çalışıyor. Asıl fırtına ise seçimler netleştikten sonra kopacaktır.

Recep Tayyip ERDOĞAN bundan sonra ne yapacaktır veya ne yapmalıdır!

Siyaset camiasının ve özellikle kamuoyunun merakı bu yöndedir. Çünkü bundan sonra ki yol haritası ve hamleler gelmekte olan yıkımı ya engelleyecek ya da hızlandıracaktır. Anavatan partisi halk nezdinde belli bir itibar sahibiyken 1989 yerel seçimlerinden sonra yediği ağır seçim darbesinden sonra çöküşe geçmiştir. Tarih tekerrürden ibarettir. Ak parti içinde aynısı geçerlidir.

Seçim sonuçlarının dikkat çeken en önemli ayrıntılarından biri; Devlet BAHÇELİ’nin daha da güçlendiği ve ittifakta ki ağırlığını hissettirdiği kaçınılmazdır. Bu da tabi iktidarda ortaklık ve güç kabul etmeyen Tayyip ERDOĞAN’ın canını sıkan bir gelişmedir.

Ekrem İMAMOĞLU ve Mansur YAVAŞ’ın başarısını değerlendirirsek; 2014 yılından itibaren seçimlerden yorulan Millet, aynı söylemlere artık prim vermemektedir. Daha çok gerilim siyasetinden uzak herkesi kucaklayan ve ötekileştirmeyen iki Millet ittifakı adayı, Cumhur ittifakının kalelerini fethederek siyasette ki tarzı değiştirmişlerdir.

Cumhurbaşkanının bunu görmemesi mümkün değildir. Halk artık yorulmuştur. Özellikle ekonomi çok ağır bir gündemdir. İşsizlik artıyor, yeni mezun insanlar iş bulamıyor, insanların zevk ve refah harici sadece karnını doyurabilmesi bile zorlaşıyor. Yatırımlar azalarak birçok sektör kırmızı alarm veriyor. Haliyle toplumda artık durumu düzeltecek gelişmeler ya da durumu düzeltecek kişiler beklemektedir. Ak parti fabrika ayarlarına dönerek daha çok demokrasi ve adalet sağlayarak yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini arttırarak tekrardan toplumun gücünü arkasına alabilir aksi halde aleyhte gelişmeler kapıdadır.

Seçmen aslında bu seçimde hem HDP’ye hem Ak partiye sarı kart göstermiştir. Gerilim siyasetini terkedin ve sorunların çözümüne yönelik reformlar yapın demiştir. Buna istinaden bu uyarıyı dikkate alan kazanır. HDP, PKK terör örgütünün siyasi kanadı olarak kalmaya devam ettikçe eriyecektir. Kürt halkı da yorulmuştur. Yatırım ve hizmet yapmayan bir anlayışa neden sadece aidiyet duygusu hissettiği için oy versin ki? Kürtler artık çatışmanın evlerini barklarını yıktığına acı bir şekilde şahit olduktan sonra ikinci bir çatışma istememektedir.

2019 Yılı Türkiye için çok büyük gelişmelere gebe görünmektedir. Ekonomi, ABD ve Rusya arasında tercih yapma, Yeni siyasi partilerin ortaya çıkması, Cumhur ittifakında oluşabilecek fikir ayrışmazlığı sonucu Erken seçim ve benzeri birçok mesele ülkemizi beklemektedir. Kanaatimce Ak parti ekonomiyi düzeltirse, yapmacık söylemlerinden kurtulursa ve adaletin yeniden tesis edilmesini sağlarsa toparlayacaktır. Yoksa 2001 Krizi sonrası Devlet BAHÇELİ Anasol-M hükümetini sandığa götürdüğü gibi yine aynı şekilde bir buhran ile karşılaşıldığında Cumhur ittifakını erken seçime götürebilir. Ve erken seçim sonucu sandıkta halk tarafından Ak partiye kırmızı kart gösterilebilir.

Son olarak;

"Tarih"i "tekerrür" diye ta'rif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?.

Mehmet Akif ERSOY’un bu kıymetli sözünü hatırlatıyoruz.

Yaşayıp göreceğiz.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN