ÖNE ÇIKAN HABERLER

2018’in ilginç üç “ROBOTU”
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018, Pazartesi 12:44 - Son Güncelleme: 28 Mayıs 2018 Pazartesi, 12:45
Font1 Font2 Font3 Font42018’in ilginç üç “ROBOTU”
Gelecekte araştırmacılar, robotların pH veya tuzluluk seviyeleri gibi diğer çevresel etkilere cevap veren polimerler ile yapılabileceğini söylüyorlar.


Disney'in Yeni Robotu Tek Bacaklı Bir Acrobat Çöp Adam

İnsanların havada nasıl hareket edip döndüklerini incelemek için tasarlanmıştır.

Robotlar pek çok şey yapabilir ve giderek daha fazla akrobasi bunlardan biridir. Bazı robotlar çubuktan uçuyor ve diğerleri ayakta duruştan geri çekiliyor. Disney, outpone olmamak için, bir trapez üzerinde salladıktan sonra havada backflips yapabilme yeteneğine sahip bir robot üretti. Çöp Adam yaklaşık yedi metre boyunda, insan boyutunda, ve uzanmış kolları olan bir insan jimnastikçi yüksekliğini taklit etmek için tasarlanmıştır. Birkaç sensör ve motorla donatılmış olan Stickman, mükemmel bir tek veya çift arka flaster çalıştırabilir, altından güvenli bir şekilde aşağıya inilebilir, ancak ayakları üzerinde değil. Ya da, yaya. Stickman, arkasına bağlı olan ve yere olan mesafeyi ölçebilen bir dizi üç sensör sayesinde bunu başarır. Bu sensörler biraz farklı yönlerde işaret edilir, böylece robot dönerken bile havada ne kadar yüksek olduğunu bilir. Gelecekte araştırmacılar daha fazla sensör ve motor ekleyerek Stickman'a daha karmaşık hava stunt'ları yapma olanağı sağlamayı planlıyorlar. Stickman'ın ya da gelecekteki bir robotun ne gibi performanslar göstereceği net değil, ama biz onu robotik olimpiyatlarda altın kazanmayı ört gözle bekliyoruz.   Kaynak: Disney Araştırması

 

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=Z_QGsNpI0J8

Pilsiz Balık Robot

 

Robotları düşündüğümüzde, normalde motorları, aküleri ve elektronikleri düşünüyoruz, ancak Caltech ve ETH Zurich'deki mühendisler, malzeme deformasyonuyla desteklenen bir yüzme robotu yarattılar. Bu, sıcaklık dalgalanmalarına tepki olarak şekil değiştiren malzemeler kullanılarak yapıldığı ve deformasyonun cihazı su yoluyla ittiği anlamına gelir.

 

Duyarlı malzemelerden yapılmış bir dizi robotun, ışık aktive solucanları, tırtıllar, kendi kendine iyileşen, şekil değiştiren akıllı bir malzemeyle birlikte ısındığı zaman patlayan origami esinli bir robot da dahil olmak üzere yıllarca gösterildi. hem ısı hem de ışık farklı şekillerde.

 

Sıcaklığa duyarlı bir polimer sayesinde yeni yaratım da ısı ile güçlendiriliyor. Serinlerken bu malzeme doğal olarak kıvrılır, ancak ısındığında düzleşir. Ekip, bu yetenekleri polimer şeritlerden geçirerek, robot gövdesine yerleştirerek ve küreklere bağlayarak harcadı. Isındığı zaman, polimer genleşir ve daha sonra robotu ileriye doğru itmek için kürek atılır.

 

Bu, herhangi bir motor veya bataryaya ihtiyaç duymadan hareket edebilen bir robottur. Polimerin kalın şeritlerinin ısınması daha uzun sürdüğü için, farklı kalınlıklar kullanılarak belirli bir sıradaki bir dizi hareketin gerçekleştirilmesi için ince ayar yapılabilir.

 

Örneğin, örneğin, iki kanatlı bir yüzme robotu ve öndeki küçük bir pençe resmi. Farklı zamanlarda ateşlemeye yarayan farklı kalınlıklardaki polimer şalterlerle, robot ileriye doğru yüzebilir, yükü serbest bırakmak için pençeyi açabilir, ardından başladığı yere geri dönebilir. Ekip sadece bu senaryoyu göstermeyi başardı.

 

Çalışmanın ilk yazarı olan Osama Bilal, "Basit hareketleri bir araya getirerek, birtakım karmaşık davranışları yürütmek için materyalin içine programlamayı yerleştirebildik" diyor.

 

Şu anda robotun kullanışlılığı sınırlıdır, çünkü anahtarların her biri, yalnızca manuel olarak sıfırlanmaya ihtiyaç duymadan önce bir kez titreşebilir. Ancak araştırmacılar, sıcaklık değiştikçe onları tersine çevirmek için yollar üzerinde çalışıyorlar, su sıcaklığı değiştiği sürece yüzmeyi sürdürecek robotların önünü açıyorlar.

 

Gelecekte araştırmacılar, robotların pH veya tuzluluk seviyeleri gibi diğer çevresel etkilere cevap veren polimerler ile yapılabileceğini söylüyorlar. Ekip, sadece çok pratik kullanıma sokulan bir itki için iyi olan mevcut karmaşık prototipleri hayal etmek zor olsa da, ekip, bir gün kimyasal döküntüleri temizlemek için adapte edilebileceğini ya da eğer aşağı çekildiyse, vücudun içinde ilaçları teslim edebileceğini söylüyor.

 

Araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlandı. Aşağıdaki videoda robot hareket halinde görülebilir.

 


RoboFly, ilk uçucu böcek mikro robotudur.

 

Kanatlarını çırparak uçabilen, böcek boyutunda bir robot olan RoboBee'yi hatırlayabilirsiniz. Ne yazık ki, bir güç kaynağına bağlı olması gerekiyor. Eh, RoboBee'nin yaratıcılarından biri, artık bir ip olmadan uçabilen RoboFly'nin geliştirilmesine yardımcı oldu.

 

Bir kürdan biraz daha ağır olan RoboFly, Washington Üniversitesi'nde bir ekip tarafından tasarlandı – bu ekibin bir üyesi, yardımcı doçent Sawyer Fuller, ilk olarak RoboBee'yi yaratan Harvard Üniversitesi ekibinin bir parçasıydı. Bu uçan robotun gücünü, harici bir güç kaynağına bağlı bir tel üzerinden alması, yerleşik bir pilin küçük geminin uçmasına izin vermek için çok ağır olacaktır.

 

Bir tel veya batarya yerine RoboFly bir lazerle çalışır. Bu lazer, robotun üstüne monte edilen bir fotovoltaik hücre üzerinde parlıyor. Kendi başına, bu hücre lazer ışığını sadece yedi volt elektriğe dönüştürür, böylece yerleşik bir devre kanatları kanatlamak için gereken 240 volta kadar artırır. Bu devrede ayrıca, robota, kanatlarını nasıl ve ne zaman kapatacağını söyleyen bir mikro denetleyici de vardır – RoboBee'de, bu tür "düşünme", bağlı bir harici denetleyici aracılığıyla ele alınır.

 

Mevcut haliyle, RoboFly sadece fotovoltaik hücresini lazerle hizalama dışında hareket ettirdiği için sadece çıkarılabilir ve toplanabilir. Yine de yolda, lazerin uçarken robotun izleyeceği, sürekli olarak güç alacağı umuluyor. Robotun gelecekteki sürümlerinin, geleneksel geniş insansız uçakların gidemediği yerlerde otonom olarak görev yapmak için daha gelişmiş mikro denetleyiciler kullanarak radyo frekans sinyallerinden enerji toplayabilmesi bile mümkündür.

 

“Metan sızıntısı yapan birini yapmak isterim” diyor Fuller. "Onlarla dolu bir bavul satın alabilirsin, açabilirsin, ve sızan borulardan çıkan gazlar arıyormuş gibi binanın etrafında uçarlardı. Eğer bu robotlar sızıntıları kolaylaştırabilirse, onlar çok daha fazla Sera salımlarını azaltacak şekilde yamalı, bu gerçek kokulardan esinlenerek, kokulu şeyler aramak için gerçekten iyi bir şey. Bu yüzden RoboFly'imiz için iyi bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. ”

 

Kaynak: Washington Üniversitesi

 

Haber : Yiğit Caner Ertoşi

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!