ÖNE ÇIKAN HABERLER

12 Kızgın Adam
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2017, Cuma 03:15 - Son Güncelleme: 29 Eylül 2017 Cuma, 03:15
Font1 Font2 Font3 Font412 Kızgın Adam
Önyargıları kırmak kolay değildir o yüzden adalet ayrıntıda gizlidir.

Siyah beyaz, eski teknoloji ile çekilmiş eski filmlere karşı ön yargı ile yaklaşanların izlemesi gereken filmlerin başında gelen muazzam yapım. Babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayet ile suçlanan bir çocuğun; beraatinin veya elektrikli sandalyede idam kararının 12 jüri üyesine bırakılması ve bu çocuğun kaderinin 12 adamın arasında oylama yapmasıyla başlıyor hikayemiz.
 

1957 yapımı film, siyah-beyaz, tek odada geçiyor, amerika'yı ilgilendiren bir konu ve 96 dakika sürüyor. Tüm bunları birleştirdiğimizde sıkıcı, bunaltıcı, zaman kaybı bir film bekleniyor. Hatta imdb'de 8.9 puanının şişirme, klasik abartı olduğu düşünülerek filmi izleme gereği bile duymuyor birçok insan. Film oyunculuklarıyla, gergin atmosferiyle, tamamen sizi içerisine alan bir film. Filmde zaman zaman gerginleştiğinizi, hatta yükselen seslerin sizin bile tahammül sınırlarınızı zorladığınızı fark edeceksiniz.

 

İnanç, öfke, şüphe, vicdan… İnsanın düşüncelerinden ziyade duygularının esiri olduğunu en iyi gösteren filmlerden.

 

Minimum malzeme ile bir düşünce maksimum nasıl anlatılır bütün dünyaya göstermiştir. Ayrıca sinemanın sanat olduğu kadar bilim olabileceğini de kanıtlamıştır. Adına vicdan dediğimiz ve insanı benzersiz kılan tek özelliğini masaya yatıran, adeta insanoğlunun doktora tezi.

 

Suç dünde mi, yoksa şimdi de mi?

İzledikten sonra zihnimizde yankılanacak olan o müthiş söz: ''not guilty!''

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!